Picture Palace Films
HomeNew AdditionsArchiveThe ProducersUnder PreprationLinksContact

بسم رب القلم
آنچه که چند سال قبل به عنوان یک نذر ساده آغاز گردید، به تدریج به مجموعه
ای بزرگ تبدیل شده است که هزاران عاشق اهل بیت را ماهانه پذیراست. شیوه خاص طراحی صفحات این کتابخانه آنلاین مبتنی بر آسانی و سهولت دسترسی کاربران، آن را به یکی از اصلی ترین منابع دسترسی به کتب متنوع شیعی  تبدیل نموده است. در اين صفحه اطلاعات و توضيحاتی پیرامون کتابخانه و شیوه های كمك به كتابخانه  ارائه گردیده است .

         
 

اگر معارف پاك و زلال اهل بيت و جمال دل رباى فرهنگ و فقه شيعه، بدون پيرايه به ارواح، قلوب و فطرت مردم دنيا برسد چنانكه خود فرموده اند:
«فان الناس لو علموا محاسن كلامنا لاتبعونا»
مردم دنيا فوج فوج به مكتب اهل بيت روى خواهند كرد .


ايده ايجاد كتابخانه آنلاين معارف اسلامی همزمان با ايام محرم سال ۲۰۰۶ پديد آمد . در آن ايام هنوز كتابخانه های آنلاين معارف اسلامی به صورت گسترده در اينترنت موجود نبود و پس از جستجوی فراوان توانستيم چند كتاب درباره محرم و نهضت حسينی در سايت اصلی مركز قرار دهيم .
با توجه به استقبال فراوانی كه از اين عمل صورت گرفت كتابهای ديگری نيز در زمينه اخلاق اسلامی به سايت اضافه گرديد . با افزايش تعداد اين كتب لزوم طراحی يك بخش جداگانه برای آن احساس گرديد كه متعاقباً كتابخانه آنلاين طراحی و در معرض استفاده كاربران قرار گرفت .
با افزايش كتب كتابخانه بخش های جديدی نيز به آن اضافه گرديد تا به صورت كنونی در معرض استفاده عاشقان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) از سراسر دنيا قرار گيرد .

آشنايی با معيارهای طراحی كتابخانه آنلاين ما
(۱) - در طراحی كتابخانه آنلاين مركز تعليمات اسلامی واشنگتن سه معيار
(الف) سادگی و سهولت دسترسی ،
(ب) آسانی و عدم تعدد صفحات جهت پرينت كردن ، و
(ج) عدم استفاده از اسكريپت های برنامه ای (كه برخی اوقات با يك پلاتفرم كار می كند و در ديگر پلاتفرم ها و يا سيستم های عامل بدرستی كار نمی كند )
مراعات گرديده است . لذا كاربران گرامی می توانند با مراجعه به تعداد كمی از صفحات اينترنتی نسبت به پرينت كردن كل كتاب اقدام نموده و يا آنها را به شيوه آنلاين مطالعه فرمايند .
(۲) - همين سادگی در استفاده از قلم (فونت) تاهوما كه قابل مطالعه با عموم سيستم های عامل است و عرض صفحات كه اجازه پرينت كامل خطوط را بدون از دست دادن بخشی از آنها را می دهد نيز رعايت گرديده است . همچنين اندازه نوشته ها براحتی قابل افزايش از طريق نمايشگر كاربر می باشد و جملات صفحات براحتی قابل كپی كردن و انتقال به ديگر برنامه ها می باشد كه برای كسانی كه جهت مطالعه و تحقيق نياز به اين منابع دارند كمك قابل توجهی می نمايد .
(۳) - عدم استفاده از قابها (فريم و آي-فريم) نيز از مشخصات اين كتابخانه می باشد كه بجز چند مورد انگشت شمار برای هيچ كتاب ديگری از اين شيوه طراحی در آن استفاده نگرديده است .

تفاوت های عمده ديگر
(۴) بسياری از كتابخانه های آنلاين فارسی نظير كتابخانه بی نظير تبيان عموماً كتابها را برای مطالعه صحفه به صفحه فراهم آورده‏اند كه گاهی كاربر می باستی بيش از صدها صفحه جديد را بخواند . گرچه اين شيوه به نوبه خود محسنات بسياری دارد با طراحی كتابخانه ما سازگار نيست و مشكل تبديل آن و زمان مورد نیاز برای چنين تغييری عملاً آنرا امكان پذير نمی سازد .
(۵) - مشكل عمده ديگر نحوه قرار دادن مطالب اين كتاب ها می باشد . برخی كتاب ها (نظير كتب شهيد مطهري) به نحوی قرار گرفته اند كه گرچه يك صفحه اينترنتی آنها شامل چندين صفحه از اصل كتاب است لكن همان ترتيب و صفحه بندی اصل كتاب در آن رعايت گرديده به صورتی كه پس از دو سه پاراگرف پاورقی ها و شماره صفحه ظاهر می گردد كه كاملاً بر خلاف استفاده از توان اينترنی موجود (مثلاً با يك پيوند ساده به كل صفحه پاورقی ها) می باشد . همچنانكه در بند قبل ذكر گرديد اين شيوه با طراحی كتابخانه ما سازگار نيست و مشكل تبديل آن و زمان مورد نیاز برای چنين تغييری عملاً آنرا امكان پذير نمی سازد .
(۶) - از ديگر تنوعات موجود در كتابها وجود فورمت پی دی اف در برخی از آنها می باشد كه ما نيز آنها را در كتابخانه خود با همان شيوه قرار داده‏ايم .
(۷) - برخی ديگر از كتابها در سايتهای اينترنتی نياز به فونت های مخصوص دارند كه ما هنوز شيوه تبديل مناسبی برای آن پيدا نكرده‏ايم .

منابع و مراجع و اجازات
(۸) - كليه كتابهای اين مجموعه از سايتهای اينترنتی مذهبی ايرانی جمع آوری گرديده است و با هدف در اختيار قرار دادن و نشر و گسترش فرهنگ حيات بخش اهل بيت (ع) به خصوص در خارج از كشور و مناطقی كه به اين گونه معارف دسترسی ندارند برپا گرديده است تا همگان بتوانند از آنها استفاده نمايند .
(۹) - به لحاظ شرعی ، بجز چند مورد مشخص از نويسنگان محترم ،  هيچگونه رضايت نامه كتبی از نويسندگان و ناشرين اين كتابها جهت قرار دادن اين كتابها در اين كتابخانه موجود نيست . انشاءالله سعی بيشتری برای كسب اين اجازات خواهيم نمود و در صورت عدم تمايل پديدآورندگان وصاحبان حقوق كتابها نسبت به حذف آنها از كتابخانه اقدام خواهيم نمود . در همين زمينه و در چندين مورد درخواستهايی از ما گرديده است كه اجازه دهيم اين كتابخانه بر روی سی دی يا دی وی دی در ايران پخش شود . متاسفانه خود نيز همانگونه كه ذكر گرديد فاقد چنين اجازه ‏ی كتبی از صاحبان اصلی حقوق كتابها می باشيم و لذا قادر به دادن اين اجازه نيستيم. از طرف ديگر چون هدف ما توسعه و نشر فرهنگ اهل بيت عصمت و طهارت در خارج از كشور است ، عزيزان داخل كشور شرعاً مناسبتر است كه با تهيه و خريد كتب مذكور به تشويق و تكريم پديد آورندگان آن بپردازند .

علاقه مندان به كمك به كتابخانه
(۱۰) - اگر چنانچه تمايل داريد در تهيه كتابهای جديد و يا تصحيح كتابهای موجود با ما همكاری نمائيد لطفاً از طريق ايميل با ما تماس حاصل نمائيد . همچنین حتما صفحات راهنما را مطالعه بفرمائید. برخی از مواردی كه می تواند به غنای اين كتابخانه كمك نمايد از قرار زير است :
(الف) - بررسی لينك های موجود در كتابها ويافتن مشكلات آنها
(ب) - يافتن كتب جديد از سايت های مختلف اسلامی
(ج) يافتن و يا تهيه تصاوير جلد كتب موجود در كتابخانه برای صفحه كتابهای جديد
(د) مقايسه فهرست الفبايی كتابها و ليست كتابهای جديد
(ه) - تهيه متن مختصری با استفاده از مقدمه و يا پيشگفتار كتابها جهت معرفی آنها در صفحه كتابهای جديد

اطلاعات بیشتر
(۱۱) - جهت اطلاعات بیشتر لطفا دیگر صفحات توضیحی آشنایی با کتابخانه و شیوه نمایش کتاب ها، راهنما، بهبود کیفیت کتابخانه، یادداشت های خادم سایت، و پاسخ به سئوالاتی که معمولا پرسیده می شوند مطالعه گردند.

 

 

Islamic Education Center
7917 Montrose Road
Potomac, Maryland 20854
301.340.2070 / 301.340.6584


صفحه نخست | كتاب های جديد | مخزن كتاب | موضوعی | در دست تهيه | جستجو | تماس با ما

© WEBERSEDU