Picture Palace Films
HomeNew AdditionsArchiveThe ProducersUnder PreprationLinksContact

قال الله تعالی: {فَاسْتَبِقُواْ الْخَيْرَاتِ}
خداوند می فرمايد: در امور خير از همديگر پيشی و سبقت بگيريد. بقره: ١٤٨
راهنمای زیر برای عزیزانی فراهم گشته که مایلند در زمینه آماده سازی کتاب به کتابخانه معارف اسلامی مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن کمک نمایند. این راهنما در چندین صفحه تنظیم شده و به مرور زمان صفحات جدیدی هم بر آن افزوده خواهد شد. راهنما با آموزش روش های ساده برای کسانیکه آشنایی نسبی با کامپیوتر دارند و با معرفی و استفاده از منابع موجود کتاب در اینترنت، بخشی از آماده سازی کتاب را که داوطلبان کمک در سراسر دنیا می توانند برای ما انجام دهند به شیوه عملی نشان می دهد. آموزش ها بر اساس سیستم عامل مایکروسافت ویندوز و برنامه مایکروسافت فرانت پیج می باشد.

         
 

اگر معارف پاك و زلال اهل بيت و جمال دل رباى فرهنگ و فقه شيعه، بدون پيرايه به ارواح، قلوب و فطرت مردم دنيا برسد چنانكه خود فرموده اند:
«فان الناس لو علموا محاسن كلامنا لاتبعونا»
مردم دنيا فوج فوج به مكتب اهل بيت روى خواهند كرد .


راهنمای آماده سازی کتاب (قسمت سوم)                                     بازگشت به قسمت دوم

پیش قدم : آشنایی با برخی از مشخصات طراحی کتابخانه ما

طراحی صفحات کتاب ها در کتابخانه معارف اسلامی مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن براساس پنج اصل زیر می باشد:

الف) آسانی دسترسی کاربران - بر این اساس سعی گردیده است تا حجم فایل ها حتی الامکان بیش از 60 کیلو بایت نباشد.

ب) سادگی و بی پیراگی صفحات از فورمت های غیر ضروری - بر این اساس سعی گردیده است تا از فورمت ساده اچ تی ام ال استفاده گردیده و از قرار دادن تعاریف و نمایش های رنگین و قلم های متفاوت و اسکریپت های گوناگون خودداری گردد.

ج) طراحی یکسان برای تمام صفحات - بر این اساس سعی گردیده است تا تمام کتاب ها به فرم و شکل یکسانی ارائه گردند . این فرم یکسان شامل نام کتاب و نام نویسنده در بالای هر صفحه می باشد و سپس با شماره صفحه و سپس بخشی از متن کتاب دنبال می گردد. و در پائین صفحه سه لینک به صفحات قبلی، فهرست کتاب، و بعدی موجود می باشد. همچنین سعی گردیده است تا برای تمام قلم ها از قلم تاهوما که کلیه سیستم های عامل قادر به نمایش درست آن می باشند و خواندن فارسی آن نیز راحت است استفاده گردد.

د) تجمیع صفحات و پاورقی ها - بر این اساس و برای استفاده بهینه از توان نمایشگرها، چندین صفحه اصلی کتاب تبدیل به یک صفحه کتابخانه ما میگردند (معمولا 20 صفحه کتاب) . همچنین پاورقی صفحات کتاب نیز در یک جا تجمیع گردیده و یا در پائین صفحه و یا در یک صفحه جداگانه به نام پی نوشت ها قرار داده می شوند که در این صورت ارجاع به هرکدام از این پاورقی ها به صفحه پی نوشت ها لینک می گردد.

ه) صفحه بندی منطقی و ارجاع مناسب - بر این اساس سعی گردیده است تا صفحات یک آغاز و پایان منطقی داشته باشند لذا جملات نیمه تمام در پائین و بالای صفحات به ندرت دیده می شود. همچنین صفحاتی که هم اکنون به یکدیگر لینک میباشند به سرفصل های مربوط به خود در صفحه فهرست لینک هستند به نحوی که با کلیک بر روی یک بند مشخص در صفحه فهرست کتاب کاربر به صفحه مربوطه و بخش مربوطه لینک می گردد.

حال که با مشخصات طراحی ما آشنا گردیدیدمی توانید حدس بزنید که برخی از آنچه می خواهیم در این قسمت آموزش دهیم همان تغییراتی است که لازم است تا انجام گیرد تا کتاب به فورمت مناسب ما تغییر کند.  برای آن گروه از داوطلبانی که می خواهند این بخش را هم انجام دهندقدم ششم از صفحه قبل (ارسال کتاب آماده شده) با این قدم ها عوض می گردد و پس از آماده سازی بیشتر کتاب به همان روشی که توضیح داده شد ارسال می گردد.

قدم ششم جدید: آماده سازی فهرست کتاب

1. ابتدا نگاهی کنیم ببینیم صفحه فهرست چگونه است (بالا و پائین آن).  

نگاهی هم به کد صفحه بیاندازید. ابتدا فاصله یا فاصله هایی را که بین خطوط «مناظره» و «سخنی با خواننده» است را حذف کنید.

در همان صفحه اگر فاصله های زائد دیگری هم می بینید حذف کنید.

سپس متنی را که در تصویر زیر می بینید دقیقا به همین شکل انتخاب کرده (بلاک) و کپی کنید (منیو، ادیت کپی) .

سپس متنی را که در تصویر زیر می بینید دقیقا به همین شکل انتخاب کنید (بلاک).

و آنرا با متن کپی شده جایگزین کنید (منیو، ادیت ری پلیس ). فراموش نکنید که متن کپی شده را بایستی در پنجره سمت راستی بگذارید و فقط برای همین صفحه (کارنت پیج) دکمه ری پلیس آل را کلیک کنید.

برای این کتاب 81 جایگزینی انجام گرفته است . دکمه اوکی را کلیک کنید و پنجره را ببندید (دکمه کلوز).

اکنون کد صفحه به صورت زیر دیده می شود.

دو قسمت اول را که مربوط به تمپلت عمومی و نه متعلق به این کتاب می باشند را حذف کنید.

حالا به سراغ قسمت پائین صفحه می رویم و آنرا اصلاح می کنیم. دقت بفرمائید که دقیقا به همین نحو که در عکس می بینید بخش انتخاب شده را حذف کنید

حال اگر به صفحه اصلاح شده نگاهی بیاندازید ملاحظه خواهید کرد که صفحه به صورت فورمت اصلی کتابخانه برای صفحه فهرست کتاب در آمده است.

اگر چنانچه ماوس را روی هرکدام از لینک ها قرار دهید مشخصات صفحه ای را که قرار است به آن لینک شود در پائین صفحه خواهید دید.

البته چون ما تمام لینک ها را با یک لینک عوض کردیم، همه آنها به صفحه اول کتاب لینک شده اند. این مساله در آخرین قدم آماده سازی کتاب اصلاح خواهد گردید.

کار ما با صفحه فهرست فعلا خاتمه یافته است. صفحه فهرست را ببندید و دنباله کار را با صفحات متن دار کتاب دنبال کنید.

. . . صفحه پیشین . . . صفحه فهرست . . . ادامه . . .

 

Islamic Education Center
7917 Montrose Road
Potomac, Maryland 20854
301.340.2070 / 301.340.6584


صفحه نخست | كتاب های جديد | مخزن كتاب | موضوعی | در دست تهيه | جستجو | تماس با ما

© WEBERSEDU