Picture Palace Films
HomeNew AdditionsArchiveThe ProducersUnder PreprationLinksContact

قال الله تعالی: {فَاسْتَبِقُواْ الْخَيْرَاتِ}
خداوند می فرمايد: در امور خير از همديگر پيشی و سبقت بگيريد. بقره: ١٤٨
راهنمای زیر برای عزیزانی فراهم گشته که مایلند در زمینه آماده سازی کتاب به کتابخانه معارف اسلامی مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن کمک نمایند. این راهنما در چندین صفحه تنظیم شده و به مرور زمان صفحات جدیدی هم بر آن افزوده خواهد شد. راهنما با آموزش روش های ساده برای کسانیکه آشنایی نسبی با کامپیوتر دارند و با معرفی و استفاده از منابع موجود کتاب در اینترنت، بخشی از آماده سازی کتاب را که داوطلبان کمک در سراسر دنیا می توانند برای ما انجام دهند به شیوه عملی نشان می دهد. آموزش ها بر اساس سیستم عامل مایکروسافت ویندوز و برنامه مایکروسافت فرانت پیج می باشد.

         
 

اگر معارف پاك و زلال اهل بيت و جمال دل رباى فرهنگ و فقه شيعه، بدون پيرايه به ارواح، قلوب و فطرت مردم دنيا برسد چنانكه خود فرموده اند:
«فان الناس لو علموا محاسن كلامنا لاتبعونا»
مردم دنيا فوج فوج به مكتب اهل بيت روى خواهند كرد .


راهنمای آماده سازی کتاب (قسمت دوم)

قدم چهارم: ساختن متن و فهرست کتاب

1. ابتدا روی فایل شماره 01 دابل کلیک کنید. فایل در فرانت پیج باز خواهد شد. اگر به پائین همان صفحه نگاه کنید چند انتخاب را می بینید که شما به جز یکی دو مورد خاص همیشه لازم است در انتخاب دیزاین باشید. 

همچنین ملاحظه بفرمایید که هربار یکی از این فایل ها در فرانت پیج باز است، ایکان کنار آن با فایل های باز نشده متفاوت است.

2. اکنون به فایل کتاب مراجعه کنید (ورد) و ابتدای مطالب کتاب را که پس از فهرست است پیدا کنید. اگر آغاز مطالب از صفحه یک یا شماره ای کمتر از ده بود از آن نقطه تا ابتدای صفحه بیست را کپی کنید. اگر این شماره بیشتر از ده بود از آن نقطه تا ابتدای صفحه چهل را کپی کنید. آنچه کپی می کنید در صفحه 01 قرار خواهد گرفت. برای این کتاب اولین صفحه مطالب کتاب از صفحه شماره 8 آغاز میگردد.

از همان جا شروع به انتخاب متن کنید (بلاک).

و تا پایان صفحه 19 انتخاب خود را ادامه دهید.

حالا با استفاده از منیو/ادیت/کپی، متن را در ورد کپی کنید. اکنون به فرانت پیج بازگردید و بخش محتویات کتاب را انتخاب کنید و سپس با منیو/ادیت/پیست، متن کپی شده را جانشین متن انتخاب شده در تمپلت 01 بنمایید.

متن جدید جایگزین متن تمپلت می گردد.

3. همین عمل را با بقیه صفحات هم انجام دهید به طوری که محتویات صفحات 20 تا 39 در صفحه 02 فایل فرانت پیج و محتویات صفحات 40 تا 59 در صفحه 03 فایل فرانت پیج و ... و محتویات صفحات 140 تا 159 در صفحه 08 فایل فرانت پیج قرار گیرد. آخرین صفحه این کتاب صفحه 172 است که از صفحه 160 تا این صفحه دوازده صفحه است. شبیه تصمیمی را که برای صفحه 01 گرفتیم در اینجا هم عمل می کنیم به این نحو که اگر باقیمانده کتاب کمتر از ده صفحه بود (مثلا اگر 5 صفحه کتاب بود) این صفحات را در همان آخرین صفحه تمپلت که انجام دادید اضافه کنید (مثلا آخرین تمپلت به جای 20 صفحه 25 صفحه می شود) و اگر بیشتر از 10 صفحه بود (که در این مورد 12 صفحه می باشد) این صفحات را در صفحه بعدی تمپلت اضافه کنید (در اینجا آخرین تمپلت ما 09 می باشد که به جای 20 صفحه 12 صفحه خواهد داشت).

4. اکنون نوبت صفحه فهرست است. در این صفحه چهار سرفصل می بینید. سومی را انتخاب نمایید.

فهرست کتاب را هم کپی کنید (از فایل میکروسافت ورد) .

و به جای متن انتخاب شده در صفحه فهرست کتاب در فرانت پیج قرار دهید.

در انتهای متن اضافه شده ایکان کوچکی ظاهر می شود که بر اساس آن شما می توانید فورمت مورد نظرتان را در مورد چگونگی پیست کردن انتخاب کنید. وقتی ماوس روی این ایکان قرار بگیرد انتخاب را را می توانید ببینید. روی انتخاب کیپ تکست اونلی کلیک کنید.

فورمت های بخش اضافه شده از بین می رود و بخش اضافه شده تنها به صورت تکست اضافه می شود.

قدم پنجم: اضافه کردن نام کتاب و نام نویسنده کتاب

1. ابتدا توجه فرمایید که برخی از فایل ها استفاده نشده باقی ماندند (نظیر تمپلت 00 یا تمپلت 10 و یا تمپلت های مربوط به پی نوشت ها). یا آن ها حذف (دیلیت) کنید و یا انها را نگاه دارید (ترجیح با این روش است). اگر آن ها را نگاه داشتید تمام آنها در فرانت باز کنید.

2. در قسمت بالای صفحه یکی از صفحات باز (هرکدام باشد فرقی نمی کند)، «نام کتاب جدید» را انتخاب (بلاک) کنید.

از حالت دیزاین به کد تغییر دهید.

در حالیکه به کد «اچ تی ام ال» نگاه می کنید مطمئن شوید که فقط  «نام کتاب جدید» انتخاب شده است و هیچ چیز دیگری در بلاک شده مزبور نیست.

حال نام اصلی کتاب را از فایل اصلی کتاب کپی کنید.

به فرانت پیج باز گردید و از منیو، ادیت ری پلیس را انتخاب کنید.

این نام را در بخش ری پلیس ویذ قرار دهید.

انتخاب اوپن پیج را کلیک کنید و سپس روی ری پلیس آل کلیک کنید.

پس از انجام، گزارش تغییرات نمایش داده می شود. در مثال زیر فرانت پیج در 14 صفحه ای که باز بود به 28 مورد برخورد و آنها را عوض نمود.

3. همین کار هم در مورد نام نویسنده انجام دهید..

4. اکنون که تغییرات لازم انجام شده است تمام فایل های باز را ذخیره کنید. می توانید آنها را تک تک انجام دهید و یا با انتخاب  منیو، فایل سیو آل همه را با هم ذخیره کنید.

قدم ششم: ارسال کتاب آماده شده

1. روی فولدر کتاب در فرانت پیج یک بار کلیک راست کنید و از انتخابات موجود انتخاب سند توو را ببینید.

این انتخاب خود شامل چند انتخاب دیگر است. شما انتخاب کامپرسد (زیپ) فولدر را کلیک کنید.

نسخه ی فشرده شده ای از فولدر کتاب تولید می گردد.

2. با ارسال ایمیلی برای خادم کتابخانه، کتاب زیپ شده را هم ارسال نمایید.

پس از مدت کوتاهی ملاحظه خواهید نمود که فارغ از این توضیحات بالا تا چه حد این کار ساده و روان است. پس از ارسال کتاب و مدت کوتاهی بعد از آن کتاب شما تغییرات دیگری خواهد نمود و سپس به بخش کتاب های در دست تهیه کتابخانه اضافه میگردد . توصیه می گردد برای بهتر شدن کتاب های دیگری که می خواهید کار کنید حتما کتابی را که ارسال کرده اید با آنچه در کتابخانه ارائه شده مقایسه فرمایید تا ببینید تغییراتی را که خادم کتابخانه روی کار شما انجام داده است چه می باشد. این به شما اجازه خواهد داد که از اشتباهات سهوی جلوگیری فرمایید.

تا این مرحله آماده سازی را ما آماده سازی پنجاه درصدی می نامیم. مرحله بعدی مرحله آماده سازی بالای پنجاه درصدی و حداکثر تا هفتاد و پنج درصدی می باشد. در این هنگام است که کتاب در صفحه کتاب های در دست تهیه خواهد آمد. این بخش نیز می تواند توسط داوطلبان انجام شود ولی نیاز به دقت بیشتری دارد و برای کسانی که می خواهند نسبت به آن اقدام کنند توصیه می گردد که ابتدا تا همان پنجاه درصد را کار کنند و پس از اطمینان از آمادگی خود به آماده سازی بیشتر کتاب ها اقدام نمایند. در «راهنمای آماده سازی کتاب (قسمت سوم)» شما می توانید با روش های مربوطه آشنا گردید.

. . . صفحه پیشین . . . صفحه فهرست . . . ادامه . . .

 

Islamic Education Center
7917 Montrose Road
Potomac, Maryland 20854
301.340.2070 / 301.340.6584


صفحه نخست | كتاب های جديد | مخزن كتاب | موضوعی | در دست تهيه | جستجو | تماس با ما

© WEBERSEDU