Picture Palace Films
HomeNew AdditionsArchiveThe ProducersUnder PreprationLinksContact

قال الله تعالی: {فَاسْتَبِقُواْ الْخَيْرَاتِ}
خداوند می فرمايد: در امور خير از همديگر پيشی و سبقت بگيريد. بقره: ١٤٨
راهنمای زیر برای عزیزانی فراهم گشته که مایلند در زمینه آماده سازی کتاب به کتابخانه معارف اسلامی مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن کمک نمایند. این راهنما در چندین صفحه تنظیم شده و به مرور زمان صفحات جدیدی هم بر آن افزوده خواهد شد. راهنما با آموزش روش های ساده برای کسانیکه آشنایی نسبی با کامپیوتر دارند و با معرفی و استفاده از منابع موجود کتاب در اینترنت، بخشی از آماده سازی کتاب را که داوطلبان کمک در سراسر دنیا می توانند برای ما انجام دهند به شیوه عملی نشان می دهد. آموزش ها بر اساس سیستم عامل مایکروسافت ویندوز و برنامه مایکروسافت فرانت پیج می باشد.

         
 

اگر معارف پاك و زلال اهل بيت و جمال دل رباى فرهنگ و فقه شيعه، بدون پيرايه به ارواح، قلوب و فطرت مردم دنيا برسد چنانكه خود فرموده اند:
«فان الناس لو علموا محاسن كلامنا لاتبعونا»
مردم دنيا فوج فوج به مكتب اهل بيت روى خواهند كرد .


راهنمای آماده سازی کتاب (قسمت اول)

پیش قدم : عذرخواهی

الف) این راهنما برای عموم تهیه گردیده است و لذا کسانی که آشنا با کار کامپیوتری هستند می توانند به سرعت از مواردی که برای آنان ابتدایی به نظر می آید عبور کنند.

ب) اصل لغت انگلیسی به فارسی نوسته شده است که برای برخی ممکن است ناخوش آیند به نظر برسد. لذا برای بهتر آشنا شدن، لیست زیر برخی از لغات و اصل انگلیسی آن می باشد.

«منیو یا «تکست منیو»: منظور

است

«منیو فایل»: منظور از منیوی بالاست.
«منیو ادیت»: منظور از منیوی بالاست.
«منیو ویوو»: منظور از منیوی بالاست.

«منیو فایل سیو»: منظور از منیو فایل است.
«منیو فایل سیو آل»: منظور از منیو فایل است.

«منیو ادیت کپی»: منظور از منیو ادیت است.
«منیو ادیت پیست»: منظور از منیو ادیت است.
«منیو ادیت ری پلیس»: منظور از منیو ادیت است.

«منیو ویوو رفرش»: منظور از منیو ویوو است.  

قدم اول: تمپلت ها

1. فایل فشرده (زیپ) تمپلت های مورد نیاز را برای کتابخانه دانلود کنید 

2. پس از ذخیره فایل، که به صورت فشرده (زیپ) است آنرا از صورت فشرده خارج کنید (اگر دوبار روی آن کلیک کنید صفحه جدیدی باز می شود و به شما انتخاب اکستراکت می دهد) . کمی پائین تر در همین صفحه (قدم دوم شماره 1)نظیر این عمل نشان داده می شود و لذا از تکرار آن در اینجا خودداری می گردد.

3. در داخل فولدر باز شده شش فولدر دیگر می بینید که شامل تمپلت های 5 تا 40 و یک فولدر برای تصاویر مورد نیاز است. این شش فولدر را در زیر فولدر "مای وب سایت" که خودش در زیر فولدر مای داکیومنت است قرار دهید. حاصل کار پس از باز کردن فرانت پیج باید چیزی شبیه تصویر زیر باشد.

این فولدرها و تصاویر مربوطه برای تهیه کتاب ضروری است و راهنمای حاضر بر اساس همین فرض است که شما این ترکیب لازم را آماده کرده اید. اگر به درستی فولدر ها را کپی کرده اید ولی آنها را در فرانت پیج نمی بینید یک باز از «ویو-ربفرش» استفاده کنید. اگر باز هم لیست تمپلت ها را ندیدید. احتمالا مشکلی در کپی کردن فایل ها داشته اید.

این تمپلت ها به عنوان تمپلت های اصلی لازم است که نگهداری شوند و ما برای تهیه کتاب ها هر تمپلتی را که لازم باشد کپی خواهیم کرد. به عنوان نمونه اگر تمپلت 5 تایی را خواستیم کپی کنیم ابتدا آنرا انتخاب کنید (روی آن یک بار کلیک کنید) و سپس با استفاده از منیوی بالای صفحه آنرا کپی کنید.

سپس روی فولدر اصلی که تمام فولدر های تمپلت زیر آن هستند (معمولا فولدر مای وب سایت) یک بار کلیک کنید.

حالا مجددا از منیو استفاده کرده ادیت و پیست کنید.

پنجره جدیدی ظاهر می شود که نشان می دهد درخواست شما در حال انجام است.

حالا یک کپی از فولدر تمپلت 5 به مجموعه شما اضافه شده است. این فولدر معمولا به انتهای لیست اضافه می شود.

اگر چنانچه مجددا از منیو، ادیت رفرش را انتخاب کنید فولدر ها بر حسب حروف الفبایی مرتب می گردند.

4. اکنون که آمادگی نسبی پیدا کرده اید با ارسال ایمیلی برای خادم کتابخانه، ضمن معرفی خود برای دریافت کتاب اعلام آمادگی نمایید.

قدم دوم: کدام تمپلت را استفاده کنیم؟

1. هر بار که درخواست کتاب کنید ایمیلی به همراه یک کتاب برای شما ارسال می گردد. فایل کتاب ضمیمه ایمیل را ذخیره کنید (روی دسک تاپ یا روی یک فولدر خاص به انتخاب خودتان). فایل های ضمیمه یا به صورت مایکروسافت ورد و یا فشرده (زیپ) می باشد. اگر به صورت فشرده است آنرا از حالت فشرده خارج کنید.

فایل را در جایی که ذخیره کرده اید پیداکنید و روی آن دو بار سریع کلیک کنید (دابل کلیک). در این راهنما کتاب اندیشه سیاسی مسکویه تالیف استاد محترم جناب آقای مهاجری نیا برای آین راهنما انتخاب گردیده است.

صفحه جدیدی باز می شود و به شما انتخاب اکستراکت می دهد. روی اکسترکت آل فایلز کلیک کنید

در صفحه جدید روی نکست کلیک کنید

در صفحه جدید مجددا روی نکست کلیک کنید

در صفحه جدید روی فینیش کلیک کنید

در صفحه جدید فایل اصلی به صورت غیر فشرده نمایش داده می شود که می توانید برای قدم بعدی از آن استفاده کنید.

2: روی این فایل دو بار سریع کلیک کنید (دابل کلیک). مایکرو سافت ورد فایل را نمایش خواهد داد (نکته: برخی مواقع نمایشگر شما، فایرفاکس،اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم و غیره فایل را باز خواهند کرد که فرقی نمی کند)

3: اگر نگاهی به متن کتاب بیاندازید ممکن است خطوط جدا کننده صفحات اصلی کتاب را ببینید (برای کتاب هایی که فاقد این شماره بندی هستند به راهنماهای 2 و 6 مراجعه کنید)

4: آخرین صفحه کتاب را بیابید و ببینید که دارای چه شماره صفحه ای می باشد.

5: این کتاب 172 صفحه ای می باشد. هر صفحه کتابخانه ما شامل حدود 20 صفحه از این کتاب خواهد بود (صفحه اول و آخر کتابخانه ما ممکن است شامل تعداد کمتر یا بیشتری از 20 صفحه باشد). تعداد صفحات کتاب را به 20 تقسیم کنید تا تمپلت مورد نظرتان را مشخص کنید. این کتاب 172 صفحه دارد . پس حدود 9 صفحه کتابخانه ما را لازم است و از این نظر تمپلت ده تایی را انتخاب می کنیم.

قدم سوم: آماده سازی تمپلت

1. فرانت پیج را باز کنید و روی تمپلت 10 یکبار کلیک کنید (نکته: سعی کنید کلیک های خود را همیشه روی ایکان های کنار اسم فایل ها انجام دهید). حالا مطابق آنچه در بالا ذکر شده است یک کپی از این تمپلت تهیه کنید. پس از رفرش کردن فولدرها به صورت زیر خواهند بود.

2. (خارج از فرانت پیج ، از طریق ویندوز) فایل باز شده کتاب را پیدا کنید و روی نام فایل یک بار کلیک کنید

پس از دو سه ثانیه یک بار دیگر روی نام کلیک کنید (اگر سریع کلیک کنید که همان دابل کلیک شود، خود فایل باز می شود که در اینجا هدف ما نیست).

نام فایل را کپی کنید (فقط نام فایل را نه خود فایل را). می توانید یا از منیو، ادیت و کپی را استفاده کنید و یا با نگه داشتن دکمه کنترل و دکمه حرف سی (انگلیسی) روی کیبورد همزمان این اسم را کپی کنید.

3. دوباره به فرانت پیج بازگردید و این بار روی فولدر کپی شده 10 تایی دو بار با فاصله دو تا سه ثانیه کلیک کنید (می توانید یک بار کلیک کنید و سپس از منیو، ادیت ری نیم را انتخاب کنید)

حالا نام این تمپلت فولدر را با نام فایل عوض کنید. سعی کنید قسمت صفر صفر خط فاصله باقی بماند ولی اگر هم نشد ایرادی ندارد. برای تغییر نام یا از منیو، ادیت پیست و یا از دکمه کنترل و دکمه حرف وی (انگلیسی) همزمان استفاده کنید

پنجره جدیدی ظاهر می شود که نشان می دهد درخواست شما در حال انجام است.

همان گونه که قبلا ذکر شد این فولدر معمولا به انتهای لیست اضافه می شود.

اگر چنانچه مجددا از منیو، ادیت و رفرش را انتخاب کنید فولدر ها بر حسب حروف الفبایی مرتب می گردند.

4. این بار نوبت تعویض نام فایل های داخل فولدر است. این بار لغت انگلیسی تمپلت را با نام فایل جایگزین کنید. توجه داشته باشید که خط زیر و شماره ها حذف نشوند.

فرانت پیج به شما اطلاع می دهد که این صفحه که شما نام آن را می خواهید عوض کنید به تعدادی صفحات دیگر لینک شده است و می پرسد که آیا می خواهید در آن صفحات هم این نام با نام جدید عوض شود. پاسخ مثبت می باشد. لذا روی یس کلیک کنید

همین تغییر نام را در مورد بقیه فایل ها هم اعمال کنید.

حالا اگر روی هرکدام از این فایل ها دابل کلیک کنید فرانت پیج آن فایل را باز خواهد کرد. اکنون همه چیز آماده است برای اینکه شما کتاب را بسازید.

. . . صفحه پیشین . . . صفحه فهرست . . . ادامه . . .

 

Islamic Education Center
7917 Montrose Road
Potomac, Maryland 20854
301.340.2070 / 301.340.6584


صفحه نخست | كتاب های جديد | مخزن كتاب | موضوعی | در دست تهيه | جستجو | تماس با ما

© WEBERSEDU