Picture Palace Films
HomeNew AdditionsArchiveThe ProducersUnder PreprationLinksContact

قال الله تعالی: {فَاسْتَبِقُواْ الْخَيْرَاتِ}
خداوند می فرمايد: در امور خير از همديگر پيشی و سبقت بگيريد. بقره: ١٤٨
راهنمای زیر برای عزیزانی فراهم گشته که مایلند در زمینه آماده سازی کتاب به کتابخانه معارف اسلامی مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن کمک نمایند. این راهنما در چندین صفحه تنظیم شده و به مرور زمان صفحات جدیدی هم بر آن افزوده خواهد شد. راهنما با آموزش روش های ساده برای کسانیکه آشنایی نسبی با کامپیوتر دارند و با معرفی و استفاده از منابع موجود کتاب در اینترنت، بخشی از آماده سازی کتاب را که داوطلبان کمک در سراسر دنیا می توانند برای ما انجام دهند به شیوه عملی نشان می دهد. آموزش ها بر اساس سیستم عامل مایکروسافت ویندوز و برنامه مایکروسافت فرانت پیج می باشد.

         
 

اگر معارف پاك و زلال اهل بيت و جمال دل رباى فرهنگ و فقه شيعه، بدون پيرايه به ارواح، قلوب و فطرت مردم دنيا برسد چنانكه خود فرموده اند:
«فان الناس لو علموا محاسن كلامنا لاتبعونا»
مردم دنيا فوج فوج به مكتب اهل بيت روى خواهند كرد .


راهنمای آماده سازی کتاب (قسمت هشتم)

در این بخش از راهنمای تهیه کتاب نگاهی به دو کتابخانه دیگر می اندازیم که هر کدام حاوی نکات جدیدی است: کتابخانه تخصصی حج و روش کپی کردن از صفحه فهرست کتاب های آن و کتابخانه مرحوم آیت الله حسینی طهرانی که کتاب های آن مملو از کدهای گوناگون است که ساده سازی آنها را بسیار وقت گیر می نماید و احتمال اشتباه را افزایش می دهد.

تهیه کتاب از کتابخانه تخصصی حج

کتابخانه حج از کتابخانه های بسیار مفید آنلاین است که عمدتا کتاب های مربوط به حج و زیارت را ارائه می نماید. کتاب ها با شماره های صفحه ها و پاورقی بین صفحه ها تنظیم شده اندکه برای کتابخانه ما بایستی تغییر کنند. صفحه بندی آن شبیه کتابخانه ماست و لذا هر صفحه از کتاب در سایت حج یک صفحه تمپلت ما خواهد شد. اگر چه کتاب ها فاقد رنگ آمیزی های زائد در متن می باشند، هنوز هم کتاب ها حاوی میزان زیادی کد است که ما آنها را حذف خواهیم کرد.

لیست کتاب ها در این سایت به شیوه ی موضوعی و مجموعه ای از کتاب و مقاله است و همچنین همچون سایت تبیان قابلیت انتخاب 20، 50، و یا 100 تایی آنها را دارد. همچنین می توان برای هر لیست فقط کتاب ها یا فقط مقالات و یا هردو را به طور مخلوط دید.

لیست موضوعی کتاب ها هم در سمت راست صفحه تقسیم بندی این موضوعی مطالب سایت را نشان می دهد.

برای آموزش کتابی از بخش اخلاق و اسرار حج و زیارت انتخاب شده است. اگر پوشه کتاب ها کلیک کنید صفحه فقط لیست کتاب ها را نمایش خواهد داد.

و اگر انتخاب نمایش 100 را انتخاب کنید لیست صد کتاب از این موضوع را خواهید دید. اگر بخشی کمتر از 100 کتاب داشته باشد همه آنچه را که موجود است لیست می کند.

روی نام کتاب حج گنجینه اسرار کلیک می کنیم. ضمنا توجه کنید که بعضی از کتاب ها به صورت فشرده قابل دریافت است.

صفحه فهرست کتاب نمایش داده می شود.

بر روی هرکدام از سرفصل ها کلیک کنیم به لینک مزبور خواهیم رفت.

برای ساخت کتاب ابتدا تمپلت مناسب را تهیه می کنیم. با بررسی کتاب در می یابیم که کتاب در 10 صفحه ارائه شده است ما هم تمپلت 10 تایی را انتخاب کرده و آنرا آماده می کنیم.

حال به صفحه فهرست کتاب رفته آنرا کپی می کنیم و در صفحه فهرست تمپلت قراز می دهیم. امکان دارد پس از پیست کردن صفحه تمپلت نظیر تصویر زیر بشود.

از منیو، ادیت آندوو  را انتخاب کنید که بخش چسبانده شده را حذف می کند و صفحه به حالت اصلی بر می گردد. حالا به صفحه فهرست کتاب برگردیدو این بار از کمی بالاتر از جدول سرفصل ها شروع کنید.

و آن را تا بعد از جدول هم ادامه دهید و آنرا کپی کنید.

حالا اگر متن کپی شده را در صفحه فهرست بچسبانید نتیجه صفحه ای نظیر نمای زیر خواهد بود.

اگرچه این فرم با آنچه ما می خواهیم داشته باشیم بسیار متفاوت است و حتی همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید حتی به طرح اصلی صفحه هم صدمه زده است ولی توجهی به آن نکنید. صفحه فهرست اکنون جدول کامل فهرست اصلی کتاب را نشان می دهد. آن را ذخیره کرده و به دنبال ساخت دیگر صفحات بروید.

از اینجا روش معمولی صفحه به صفحه کتاب را طبق آموزش های قبلی دنبال می کنیم. به صفحه اول می رویم و از بالا تا پائین متن کتاب را کپی می کنیم.

و در صفحه اول تمپلت این متن را قرار می دهیم.

نظیر همین کار را در مورد بقیه صفحات انجام می دهیم تا کتاب ساخته شود و سپس آنرا طبق روشی که قبلا توضیح داده شده است برای خادم سایت ارسال می کنیم.

تهیه کتاب از کتابخانه کتابخانه مرحوم آیت الله حسینی طهرانی

کتابخانه مرحوم علامه آیت الله حسینی طهرانی شامل مجموعه کتاب ها، رسائل و دستخط های ایشان می باشد. دوره های کامل الله شناسی، امام شناسی و معاد شناسی یک دوره کامل معارف اسلامی را ارائه می دهد که دسترسی و مطالعه آن بسیار سودمند است. گرچه صفحات این کتابخانه به زیبایی طراحی شده اند ولی هر صفحه دارای حجم زیادی کد می باشد که ساده سازی آنها را بسیار کند می کند و احتمال اشتباه در این ساده سازی ها فراوان است.

به عنوان نمونه اجازه دهید به کتاب مهر تابان نظری بیاندازیم.

صفحه فهرست در زیر نمایش داده شده است.

توجه کنید که این تمام صفحه فهرست نیست.

دنباله صفحه فهرست در زیر نمایش داده شده است و هنوز هم ادامه دارد.

صفحه اول متن کتاب در زیر نمایش داده شده است.

در بین صفحات شماره صفحه و لینک برای رفتن به بالای صفحه هم موجود است. پاورقی ها همه در پائین صفحه قرار دارند و در متن به آنها لینک شده است.

از صفحه فهرست آعاز می کنیم و مطابق معمول آنرا در صفحه فهرست تمپلت قرار می دهیم. فراموش نکنید که چند صفحه فهرست داریم و بایستی همه را منتقل کنیم.

سپس به صفحه یک می رویم و آنرا می سازیم.

همین کار را در مورد بقیه صفحات هم انجام می دهیم. با پایان یافتن صفحات و وقتی سعی در ذخیره آنها می کنید در اولین تلاش برای ذخیره کردن پنجره ای باز می شود که می گوید این صفحه دارای چندین عکس است و می خواهد که آنها را هم ذخیره کند. دکمه «اوکی» را بزنید. این تصاویر در درون همان صفحاتی بودند که ما از کتاب کپی کردیم و به صفحات تمپلت منتقل کردیم. می توانستیم با دقت بیستر و وقت اضافه تر آنها را منتقل نکنیم ولی ارزش آن را ندارد و در هنگام کامل کردن فورمت کتاب توسط خادم کتابخانه حذف می شوند.

با پایان یافتن ساخت کتاب اگر نگاهی به حجم کتاب ها بیاندازیم نمایی شبیه آنچه در تصویر زیر ملاحظ می کنید خواهید دید. اگرچه حجم فایل ها زیاد هستند ولی همانگونه که خواهیم دید در عمل پس از ساده سازی و تجمیع اندازه فایل ها بسیار کمتر خواهد شد. این کتاب دارای شانزده صفحه وب است. در تصویر زیر فقط 8 صفحه اول نمایش داده شده است.

به عنوان مثال به تصویر زیر دقت فرمائید که پس از ساده سازی مقدماتی در صفحات تا چه حد حجم فایل ها کم شده است.

البته مشکل تنها در حجم فایل ها نیست و مثلا پس از چندین ساعت کار مداوم حجم صفحات کاهش یافته ولی این کاهش تنها مربوط به کد هایی بوده است که می توان همزمان در چندین صفحه حذف کرد بسیار کد های کوچکتر باقیمانده اند که حذف آنها تک تک باید انجام شود و هر صفحه حاوی بیش از چند صد کد اینچنینی می باشد. نا گفته نماند که حذف بعضی از کد ها به طور همزمان در چندین صفحه گاهی سبب حذف یک حرف از کلمات فارسی مجاور می شود(مثل حرف الف آخر خدا و آخر رضا و آخر زهرا که تبیل به خد، رض و زهر می گردند). این مشکل مربوط به خط و حروف فارسی و عربی در کامپیوتر است و تا وقتی حل نشود می بایستی دقت فراوان مبذول گردد. تصویر زیر مربوط به ساده سازی نهایی (قبل از تجمیع صفحات می باشد. برای مقایسه تمام شانزده صفحه کتاب آورده شده است که 8 قسمت نخست آن ساده سازی شده اند تا امکان مقایسه بهتر فراهم شود. مجموعه وقتی که برای این 8 صفحه به اضافه صفحه فهرست و پی نوشت ها صرف شده است حدود سی ساعت می باشد.

آیا راه دیگری هست؟

به جز قرار ندادن کتاب ها در این کتابخانه، که به جهت اهمیت آنها عملی نیست می توان صفحات را پس از کپی کردن از سایت و هنگام چسباندن در صفحه تمپلت از شیوه ای که ابتدا در راهنمای 2 برای صفحه فهرست معرفی کردیم یعنی چسباندن به صورت تکست استفاده کرد. این سبب حذف کلیه کد های زائد خواهد شد ولی تمام لینک ها نیز حذف خواهند شد. لذا پاراگراف بندی و لینک سازی بایستی مجددا انجام گیرد که آنهم زمان زیادی می برد ولیکن هنوز کمتر از روش بالا. در هرصورت انشاء الله به مرور زمان این کار صورت خواهد گرفت. البته ما در کتابخانه بسیاری از کتب علامه را داریم ولی آنها را عموما از کتابخانه های دیگر گردآوری کرده ایم.

جمع بندی

در این راهنما کتابخانه های حج و مرحوم علامه حسینی طهرانی معرفی گردیدند. چند بحث جدید هم به مجموعه راهنما اضافه گردید و برخی مشکلاتی را که جهت تهیه کتاب از کتاب هایی که حاوی کدهای فراوان هستند با آن مواجه می شویم بحث گردیدند و راه حل احتمالی (و نه چندان کارآمد) معرفی گردید. در راهنماهای بعدی انشاءالله راجع به دیگر کتابخانه های آنلاین بحث خواهیم کرد و همچنین به معرفی روشی خواهیم پرداخت که می تواند کل صفحات یک کتاب را یکباره منتقل کند.

. . . صفحه پیشین . . . صفحه فهرست . . . ادامه . . .

 

Islamic Education Center
7917 Montrose Road
Potomac, Maryland 20854
301.340.2070 / 301.340.6584


صفحه نخست | كتاب های جديد | مخزن كتاب | موضوعی | در دست تهيه | جستجو | تماس با ما

© WEBERSEDU